Ai DezenformasyonAi Haberler

Yapay Zeka Alkolik mi Yapıyor? – Dezenformasyon Haber

Yapay Zeka Çalışanları Alkolik mi?

Yapay zeka alkolik mi yapıyor? Aslında bir delinin kuyuya attığı taşı birlikte incelemek istedik. Yapay zekaların insan zekalarının çok çok üzerine çıktığı bir dönemde unutmamak gerekir ki yapay zekaların ardında gerçek zekalar vardır. Geleceğimizi etkisi altına alacak ”Yapay Zeka” her geçen gün popülerleşiyor. Bu yüzden Ai dezenformasyon noktasından nasibini alacaktır!

Yapay Zeka Alkolik mi Yapıyor?

Bu haber bugün NTV haber sitesi üzerinde dikkatimizi çekti. Anadolu Ajansı Engin Yeşil isimli editör tarafından ”Yapay Zeka Alkolik Yapıyor” manşetinin netliğini görebilirsiniz. Dezenformasyon nasıl oluyor birlikte bakalım.Yapay Zeka Alkolik Yapıyor

NTV tarafından halka sunulan bu haberin kaynağı Applied Psychology dergisi ve Araştırmanın yazarı Pok Men Tang ‘dır. Birlikte dergiye gidelim.

Applied Psychology Dergisi Yapay Zeka

İsmi geçen Pok Men Tang, Tayland asıllı yardımcı doçenttir. İnsan duyguları ve psikoloji üzerine çalışmalar yaratmaktadır. Yayınlanan çevrimiçi makaleyi okumak için BURAYA tıklayarak orijinal kaynağına bakabilirsiniz.

Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan araştırmaya göre, yapay zeka sistemleriyle sık sık etkileşime giren çalışanların, uykusuzluğa ve iş sonrası içki içmeye yol açabilen yalnızlık yaşama olasılığı daha yüksektir.

Aslında bu spot girişin ortada ”Yapıyor” diye bir netliği yoktur. Bu yüzden daha başlarken olasılıklardan bahseden profesörün haberi Türkiye’de dezenformasyona uğratıldığı net görülmektedir.

Dezenformasyon Cümle ve Kelimeler

Haber başlığı başlı başına dezenformasyon yaratırken cümlelerin çevirisinde de birçok hata ve ”İşine Gelir Gibi” çeviriler mevcut.

Yayınlanan makalede ”Tayvanlı bir biyomedikal merkezinde 166 mühendis ile 3 hafta boyunca yalnızlık, bağlanma kaygısı ve aidiyet duyguları hakkında anket yapıldı. İş arkadaşları, bireysel katılımcıları yararlı davranışlarına göre derecelendirdi ve aile üyeleri, katılımcıların uykusuzluk ve iş sonrası alkol tüketimi hakkında rapor verdi.

Dezenformasyon haberde ”yapay zeka kullanan 166 Tayvanlı biyomedikal mühendis deneylere tabi tutuldu. Hissettikleri yalnızlık, bağlanma, anksiyetesi ve aidiyet duyguları hakkında 3 hafta boyunca sorgulanan katılımcılar, kendilerinin ve iş arkadaşlarının yararlı davranışlarını değerlendirdi.”

Deney ve anket arasındaki farkı biliyorsunuzdur. Deney bir gerçeği kanıtlamak için yapılan çalışmalardır. Anket fikir almaktır. Ortada bir deneyde yok, aksiyetede yok.

Yapay Zeka Gerçekten Alkolik Yapıyor mu?

Hayır yapmaz! Bu insanların tamamen kendi yaşamları ile alakalı bir durumdur. Alkol kullanmayan bir mühendis geceli gündüzlü çalışmalarını kahve ile örtebilir ve kahve bağımlısı olabilir. Açıkcası dünyada birçok yazılımcının kahve bağımlısı olduğu doğrudur. Bu yüzden alkol üzerine herhangi bir bilimsel gerçek yok.

Amerikan Psikoloji Derneği makalesinde ABD, Tayvan, Endonezya ve Malezya bölgelerinde bu anketleri yapıyor. Yani alkolün yoğun kullanıldığı nokta. Yapılan anketlerin sonucunda. Ai sistemleri ile çalışanların iş yoğunluğu, uykusuzluk problemlerinde rahatlamak için tercih edenlerin olmasıdır. Ve bunun gelecek için önlemler alınması gerektiğini şu cümle ile sonlandırdı.

Tang, “Farkındalık programları ve diğer olumlu müdahaleler de yalnızlığın giderilmesine yardımcı olabilir” dedi. “Yapay zeka genişlemeye devam edecek, bu nedenle bu sistemlerle çalışan insanlar için potansiyel olarak zararlı etkileri azaltmak için şimdi harekete geçmemiz gerekiyor.”

 

5/5 - (29 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu