Ai Haberler

Microsoft ve CoreWeave Yapay Zeka İçin Birleşiyor

Yapay Zeka Teknolojileri İçin Güç Birliği Yapacaklar

Microsoft ve CoreWeave gibi dünyanın önde gelen dev firmaları Yapay Zeka için güç birleştirme yolunda. AI destekli hizmetlerini geliştirmek için bulut bilişim teknolojisinin altyapısını kullanmak için CoreWeave ile anlaşma imzaladı.

Microsoft ve CoreWeave Yapay Zeka İçin Birleşiyor

CNBC tarafından yayınlanan habere göre Microft yapay zeka destekli çalışmalarını büyütmek istiyor. Önümüzdeki birkaç yıl için milyarlarca dolar harcayacak. Bulut destekli bilişim teknolojilerinin öncü isimlerinden CoreWeave eski ethereum madencisidir. Son bir yıl içerisinde olağanüstü gelişmeler yaşanan Yapay Zeka teknolojilerinde birçok firma yerini almaya başladı.

El Ele Verip Katkı Sağlayacaklar

Ayrıca son bir senelik süreçte Microsoft, çeşitli yapay zeka destekli hizmetlerini kullanıma sundu. Yaptığı çalışmaların en önemlileri ise bekleme listesinden çıkan web tarayıcıları Bing ve Microsft Edge GPT-4 entegrasyonu oldu. OpenAI ayrıca, büyük işlem ihtiyaçlarını karşılamak için Microsoft’un bulut bilişim altyapısı Azure’u kullanıyor.

CoreWeave firması 2017 yılında bir Ethereum madencisi olarak faaliyete başlamıştı. Blokzinciri olarak şekillendiği günlerde Ethereum üzerindeki işlemleri doğrulamak için grafik işlem birimlerini (GPU) kullandı. 2019 yılında ise odak noktasını bulut GPU bilgi işlemlerine çevirmişti.

CoreWeave Büyüdü Microsoft Gördü

CoreWeave, 31 Mayıs’ta nisan ayında 221 milyon dolarlık B Serisi finansman turunu uzatarak toplamda 421 milyon dolara çıkartmıştı. Şirketin, finansman turundan birkaç gün sonra ise Microsoft ile birleşme haberleri ortaya çıktı. Böylelikle, nisan ayında yaptığı açıklamalarda sermayenin yapay zeka, makine öğrenimi, görsel efektler ve render gibi çok çeşitli hesaplama iş yüklerine odaklanan bulut altyapısını genişletmek için kullanılacağını belirtti.

5/5 - (25 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu